Zbliżają się kolejne długie weekendy. Uwaga na pijanych kierowców!

2 czerwca 2014

Tylko w ubiegłym roku spowodowali 2101 wypadków, w których zginęło 265 osób, a 2726 zostało rannych. Policyjne statystyki pokazują, że najwięcej wypadków powodowanych przez pijanych kierowców odnotowuje się w weekendy i dni świąteczne. Przed nami kolejne długie weekendy (Boże Ciało, 15 sierpnia). Wielu Polaków zaczyna planować wakacyjne wyjazdy, spotkania w gronie rodziny i znajomych. W czerwcu, lipcu i sierpniu odbywa się wiele imprez plenerowych, na których spożywany jest alkohol.

Badania przeprowadzone przez TNS OBOP potwierdziły, że niemal jedna trzecia kierowców dopuszczających się jazdy w stanie nietrzeźwości siada za kierownicę po alkoholu przy okazji imprez, spotkań rodzinnych i towarzyskich. Oznacza to, że kierowcy nie piją w samotności. Wręcz przeciwnie – świadkami tego, że wsiadają za kierownicę po alkoholu, są ich najbliżsi, rodzina i znajomi.

Osoby prowadzące po spożyciu stosunkowo niedużej ilości alkoholu często są przekonane, że wypita substancja zupełnie nie wpływa na ich zdolność prowadzenia samochodu. Wiele osób nie ma wiedzy na temat tego, ile czasu potrzeba, by pozbyć się alkoholu z organizmu.

Tymczasem nawet niewielkie ilości powodują upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej i zaburzenia widzenia. Alkohol osłabia refleks, czujność i precyzję. Wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy i uznaje, że przejechanie niewielkiej odległości po wypiciu małej ilości alkoholu nie stanowi problemu.

To szkodliwe mity, którym ulegają kierowcy. Ich brak świadomości, a także ciche przyzwolenie ze strony pasażerów i świadków, może prowadzić do tragedii. Warto przestrzec mieszkańców przed sezonem wakacyjnym, by nigdy godzili się na jazdę po alkoholu.